Με διπλή συμμετοχή και διακρίσεις στο Μάντζεστερ ο Αθλητικός Σύλλογος Αναπήρων Ηρόδικος

Οι αθλητές Δημήτρης Καρυπίδης και Νίκος Κοντού τερμάτισαν στην 5η θέση στον κόσμο στα αθλήματά τους

Ο Αθλητικός Σύλλογος Ανάπηρων Αθλητών παρευρέθηκε και φέτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης 2023 που πραγματοποιήθηκε 31 Ιουλίου-6 Αυγούστου στο Manchester και συγκεκριμένα στο Aquatics Centre της πόλης.

Συμμετείχαν οι αθλητές του συλλόγου Δημήτρης Καρυπίδης και Νίκος Κοντού. Αναλυτικότερα, ο Εβρίτης Δημήτρης Καρυπίδης που ανήκει στο δυναμικό του Ηρόδικου Κομοτηνής συμμετείχε στo άθλημα 200μ. ελεύθερο και 100μ. ύπτιο στη κατηγορία του (S1) όπου στα δύο αυτά αγωνίσματα κατέκτησε τη 5η θέση με χρόνο 6:20.74 και 3:04.90 αντίστοιχα. Δυστυχώς ,λόγω αδιαθεσίας δεν πήρε μέρος στο τελικό 50μ και δεν αγωνίστηκε.

Επίσης, ο Νίκος Κοντού, στο αγώνισμα 50μ. ύπτιο στη κατηγορία του (S1) κατέλαβε τη 5η θέση με χρόνο 1:51.36 πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Συγχαρητήρια στους αθλητές καθώς τερμάτισαν στη 5η θέση στον κόσμο στα αγωνίσματά τους και στην κατηγορία τους S1.